Butterfield claims top honours in Tokio Triathlon

Make text smaller Make text larger

  • Photo by Akil Simmons
Tyler Butterfield on his way to victory in the Tokio Millennium Re Triathlon.

    Photo by Akil Simmons Tyler Butterfield on his way to victory in the Tokio Millennium Re Triathlon.


TOKIO TRIATHLON

Results
Senior Individual

1 (1) Tyler Butterfield 10:02-0:22-30:23-0:28-18:20-59:37
2 (2) Jonathan Herring 10:45-0:17-31:23-0:28-19:06-1:02:00
3 (3) Tucker Murphy 11:56-0:26-32:29-0:47-17:45-1:03:25
4 (1) Neil De Ste Croix 13:56-0:25-31:09-0:18-19:00-1:04:50
5 (1) Mark Robinson 12:48-0:24-30:41-0:28-20:34-1:04:57
6 (1) Kent Richardson 12:21-0:23-31:14-0:27-22:33-1:06:58
7 (4) Barry Murphy 14:15-0:23-33:27-0:19-18:47-1:07:13
8 (5) Adam Hopkin 13:07-0:24-32:29-0:36-20:57-1:07:35
9 (1) Karen Smith 11:35-0:27-34:02-0:24-21:08-1:07:38
10 (2) Daniel Degiorgio 12:47-0:37-32:52-0:25-21:03-1:07:46
11 (6) Tim Goodyer 13:33-0:35-32:38-0:24-21:26-1:08:38
12 (2) Adam Petty 11:29-0:29-35:35-0:19-21:13-1:09:07
13 (3) Jamie Pedro 11:36-0:27-34:05-0:33-22:37-1:09:20
14 (7) Chris Harkness 13:12-0:29-32:15-0:29-23:05-1:09:32
15 (8) Ian Henderson 12:21-0:38-33:29-0:42-23:09-1:10:22
16 (4) Peter Mills 16:08-0:27-32:45-0:31-20:46-1:10:38
17 (9) Matthew Claridge 13:45-1:11-33:40-0:24-22:37-1:11:38
18 (10) Dennis Fagundo 14:09-0:28-34:48-0:33-22:39-1:12:38
19 (11) Russell Burgess 12:28-0:20-35:31-0:32-24:17-1:13:10
20 (1) Amber Mehta 13:14-0:31-36:43-0:45-21:56-1:13:12
21 (1) Laura Norman 12:26-0:30-38:26-0:38-21:52-1:13:55
22 (3) Justin Collis 12:53-0:48-36:23-1:06-23:03-1:14:15
23 (2) Duncan Scott 14:58-0:36-35:40-0:43-22:19-1:14:18
24 (2) Kimberly McIvor 15:00-0:59-35:18-0:39-22:38-1:14:35
25 (12) John Thompson 13:47-0:45-37:59-0:37-21:50-1:15:00
26 (5) Mark Van Zanden 12:00-0:33-37:14-0:45-24:40-1:15:15
27 (13) Mike Schindel 14:04-0:53-38:13-0:41-21:34-1:15:27
28 (14) Michael Toyer 14:53-0:46-37:18-0:31-22:07-1:15:37
29 (2) Heather Cooper 14:15-0:40-35:06-0:31-25:10-1:15:42
30 (4) Matt Herring 11:13-0:35-37:34-0:34-25:48-1:15:47
31 (3) Claire De Ste Croix 16:08-0:40-36:21-0:33-22:23-1:16:07
32 (6) Jp Skinner 13:57-0:34-39:59-0:15-22:24-1:17:10
33 (15) Gareth Tavares 14:40-0:27-37:07-0:34-25:06-1:17:57
34 (7) Mark Booth 14:59-0:51-36:30-0:34-25:31-1:18:27
35 (4) Natalie Luthi 12:39-0:29-40:47-0:40-24:31-1:19:09
36 (16) Frank Morgan 15:38-1:30-39:00-0:30-22:44-1:19:23
37 (5) Sharon Hammond 14:48-0:38-39:25-0:41-24:26-1:19:59
38 (8) Christopher Smith 16:09-0:30-36:45-0:27-26:17-1:20:11
39 (9) Steven Smith 16:14-1:14-38:00-1:07-24:06-1:20:43
40 (10) Richard Hammond 14:39-0:43-40:46-0:37-24:13-1:21:01
41 (1) Christine Patton 15:12-0:49-39:48-0:44-24:44-1:21:20
42 (6) Deanna Didyk 17:21-0:46-37:26-1:03-24:45-1:21:22
43 (11) Benjamin Lau 17:15-0:56-39:38-1:13-22:44-1:21:48
44 (3) Alison Schindel 13:27-1:07-41:50-1:00-24:39-1:22:04
45 (4) Kim Willey 18:06-1:33-35:42-0:19-26:23-1:22:04
46 (2) Karen Adams 17:02-1:11-39:38-0:56-23:19-1:22:07
47 (3) Jeff Conyers 14:38-0:27-38:03-0:51-28:10-1:22:11
48 (7) Lizzie Peckett 17:02-0:47-39:59-0:31-24:39-1:23:00
49 (2) Emma Norman 14:25-0:37-42:33-0:30-25:17-1:23:24
50 (1) Kamryn Minors 15:56-0:40-39:33-0:29-27:18-1:23:59
51 (4) Charles Duffy 18:18-1:03-39:12-0:52-24:38-1:24:05
52 (5) Jennifer Wilson 15:21-0:42-41:53-0:35-26:25-1:24:59
53 (12) William Pollett 14:57-0:58-40:05-0:36-28:23-1:25:01
54 (5) Tim Palmer 22:26-0:57-38:29-0:39-23:24-1:25:57
55 (17) Randolph Smith 20:07-0:40-36:56-0:41-28:07-1:26:33
56 (3) Maria Duffy 18:14-0:58-42:51-1:16-24:10-1:27:31
57 (18) Tony Ward 14:30-1:14-41:38-0:57-29:51-1:28:12
58 (19) Ariel Mierzejewski 18:25-2:10-42:23-0:29-25:25-1:28:54
59 (20) Wesley Lindo 16:36-0:53-39:27-0:46-31:17-1:29:00
60 (8) Alexandra Wilberz 17:12-0:50-41:10-0:44-29:14-1:29:11
61 (9) Nancy Swart 15:51-0:52-41:04-0:50-30:46-1:29:25
62 (6) Elizabeth Harris 14:53-1:27-44:52-0:34-27:59-1:29:46
63 (10) Meredith Head 15:46-1:16-47:58-0:24-24:31-1:29:57
64 (11) Carla Stempel 15:59-1:27-39:50-1:08-32:38-1:31:04
65 (7) Kandis Matthews 19:12-1:13-44:04-0:53-26:19-1:31:43
66 (8) Christine Da Costa 17:46-0:50-44:27-0:35-29:27-1:33:07
67 (4) Andrea Proctor 20:35-1:03-38:10-1:15-32:05-1:33:09
68 (9) Andrea Lapham 21:00-1:16-45:42-0:28-27:43-1:36:11
69 (12) Kendra Dowling 23:07-1:09-42:01-0:45-32:30-1:39:33
70 (10) Kristina Mierzejewski 20:39-1:11-46:23-0:55-31:48-1:40:58
71 (13) Dawn Johnson 18:25-0:41-48:58-1:02-34:06-1:43:14
72 (5) Donna J M Smith 21:55-0:53-45:32-1:05-34:26-1:43:53
73 (14) Tammy Ingham 17:31-0:52-47:52-0:22-37:51-1:44:29
74 (15) Sharon Austin 20:48-0:54-49:10-0:58-35:27-1:47:19
75 (16) Charmaine Smith 17:35-0:39-48:29-0:58-44:21-1:52:05
Advance Junior Racing Bike
1 (1) Tyler Smith 10:04-0:30-35:07-0:31-18:28-1:04:43
2 (2) Matthew Oliveira 12:18-0:30-36:09-0:25-25:04-1:14:29
3 (1) Victoria Davis 13:29-0:17-41:28-0:24-27:42-1:23:22
4 (2) Tristan Narraway 13:21-0:17-45:16-0:21-29:13-1:28:31
5 (3) Jessica Godfrey 13:21-0:22-43:57-0:38-38:15-1:36:35
Senior Team Male
1 B&VTeam 1 (Corp) 10:32-0:21-30:57-0:16-17:29-1:00:37
2 AWAC (Ins) 11:00-0:19-31:03-0:15-18:23-1:01:01
3 Tokio Giants (Ins) 11:29-0:21-33:02-0:18-17:00-1:02:12
4 Other Halves 11:17-0:23-31:17-0:23-19:13-1:02:34
5 ERP 13:33-0:22-31:16-0:13-19:19-1:04:45
6 Danger Zone (Corp) Parks 11:21-0:16-33:16-0:12-21:00-1:06:08
7 Argonauts 10:58-0:27-32:25-0:20-22:59-1:07:12
8 Hiscox (Ins) 14:04-0:24-32:07-0:17-21:12-1:08:06
9 Barn Raiser 11:20-0:21-37:06-0:16-21:54-1:10:58
10 Montpelier (Ins) 14:57-0:19-35:55-0:13-20:34-1:12:00
11 Dashing Docs 12:04-0:19-36:32-0:17-23:25-1:12:39
12 B&V Team 2 (Corp) 13:31-0:21-40:55-0:18-20:06-1:15:13
13 Aon Benfield (Ins) 13:47-0:22-38:24-0:24-23:32-1:16:31
14 Wright & Hoey 14:39-0:37-39:26-0:30-22:41-1:17:54
15 B&VTeam 4 (Corp) 10:02-0:23-45:41-0:17-23:34-1:19:59
Senior Team Female
1 Team Hiscox (Ins) 15:00-0:24-39:11-0:15-27:31-1:22:22
2 Go Mamas! 15:53-0:21-40:02-0:17-29:43-1:26:19
3 Rx Girls 20:39-0:32-46:11-0:28-24:32-1:32:23
4 Tri and Tri Again 16:14-0:24-57:47-0:21-26:38-1:41:26
Senior Team Mixed
1 Madison Digicel 11:32-0:18-30:40-0:16-20:00-1:02:47
2 Ferreira 11:26-0:23-31:15-0:18-26:03-1:09:27
3 Rookies (Corp) Parks 12:41-0:20-34:32-0:15-22:07-1:09:57
4 The Hungover (Ins) Three Return Hannover 12:55-0:16-35:29-0:14-24:08-1:13:05
5 Team Godfrey 13:21-0:22-34:54-0:15-25:57-1:14:51
6 TOKIO 1 (Ins) 15:29-0:16-34:20-0:22-25:56-1:16:24
7 Team Blue (Ins) Validus 10:22-0:17-39:47-0:16-26:19-1:17:03
8 The Dream Team 14:57-0:19-35:45-0:17-26:04-1:17:25
9 Thrown Together 14:59-0:29-42:09-0:16-22:02-1:19:57
10 Deloitte 4 (Corp) 18:25-0:23-34:11-0:25-26:47-1:20:13
11 Lulu Lemons 14:39-0:38-42:42-0:13-22:05-1:20:19
12 Deloitte 1 (Corp) 19:53-0:27-40:24-0:15-20:59-1:22:00
13 BF&M (Ins) 15:07-0:25-43:27-0:15-22:56-1:22:13
14 The Yes We Cans 13:37-0:20-46:02-0:14-22:05-1:22:20
15 SAC Re 1 (Ins) 16:11-0:22-39:30-0:24-27:31-1:24:00
16 B&V 5 (Corp) 13:27-0:21-45:53-0:51-26:41-1:27:15
17 Deloitte 3 (Corp) 14:20-0:21-50:18-0:19-25:22-1:30:42
18 B&V 3 (Corp) 18:19-0:25-45:09-0:26-26:52-1:31:14
19 The First Tri 14:42-0:18-48:36-0:17-27:38-1:31:32
20 SAC Re 2 (Ins) 13:49-0:23-52:40-0:16-24:59-1:32:09
21 Worth a Tri 16:09-0:22-49:42-0:16-27:02-1:33:33
22 Deloitte 2 (Corp) 21:00-0:26-46:22-0:20-26:10-1:34:20
School Triathlon
1 Berkeley Panthers - T 1:57-0:10-16:16-0:17-7:00-25:42
2 Cedarbridge Wildcats #1 3:03-0:10-14:42-0:23-7:53-26:12
3 Cedarbridge Wildcats #2 3:16-0:10-17:33-0:20-7:25-28:45
4 The A Team 2:08-0:10-19:44-0:20-8:43-31:05
School Duathlon
1 Saltus White 6:51-0:23-13:24-0:21-7:28-28:29
2 Saltus Red 7:07-0:15-14:44-0:17-7:43-30:09
3 B.I. Crusaders 7:26-0:20-13:31-0:25-8:53-30:38
4 Berkeley Gold - D1 7:05-0:21-18:31-0:24-8:06-34:28
5 Berkeley Gold - D2 8:23-0:17-17:22-0:18-10:05-36:26
6 Berkeley Green - D 9:38-0:20-15:59-0:17-13:36-39:52
Junior Racing Bike (7 to 10)

1 (1) Nicholas Pilgrim 3:41-0:18-8:39-0:19-4:14-17:13
2 (2) Ne-Jai Tucker 3:39-0:20-9:10-0:13-4:16-17:41
3 (3) Rudi Hammond 4:09-0:30-9:26-0:24-4:18-18:49
4 (4) Tom Peckett 4:11-0:22-9:31-0:15-4:31-18:51
5 (5) Caleb Ingham 3:49-0:21-10:03-0:14-4:28-18:58
6 (1) Megan Hands 3:59-0:22-10:21-0:13-4:40-19:38
7 (2) Amber Simons 4:14-0:18-10:09-0:18-4:48-19:48
8 (3) Tilda Norman 3:55-0:18-11:06-0:14-4:18-19:53
9 (6) Liam Clease 3:55-0:21-10:47-0:13-4:41-19:58
10 (7) Connor O'Keefe 4:18-0:22-10:02-0:17-5:01-20:01
11 (8) Adrian McPhee 3:47-0:30-11:19-0:15-4:35-20:28
12 (9) Josiah Fubler 4:03-0:23-11:03-0:19-4:44-20:35
13 (1) Ajani Burchall 4:23-0:20-10:44-0:20-4:48-20:36
14 (10) Louis Hammond 4:25-0:27-10:36-0:18-4:48-20:37
15 (2) Drake Kucharik 4:23-0:21-10:41-0:13-5:04-20:44
16 (11) Dillon Clease 4:37-0:23-10:20-0:15-5:32-21:09
17 (12) Ka-Nahie Gibbons-Gumbs 3:45-0:23-12:11-0:22-4:56-21:40
18 (13) Ty-Riq Dillworth 4:01-0:21-11:04-0:15-6:22-22:05
19 (14) Quadre Emery 4:20-0:34-11:13-0:18-5:47-22:14
20 (15) Aaron Booth 4:10-0:49-12:05-0:23-4:49-22:18
21 (3) Flynn Watson-Brown 4:39-0:27-11:25-0:22-5:24-22:19
22 (4) Gareth Cooper 4:59-0:26-11:13-0:16-5:24-22:21
23 (16) Adam McDonald 3:57-0:27-13:00-0:33-4:39-22:38
24 (17) Nicholas Narraway 4:36-0:51-11:05-0:57-5:46-23:16
25 (4) Kyra Kucharik 4:51-0:31-12:45-0:15-5:52-24:16
26 (18) Yanik Smith 5:04-0:30-12:32-0:15-6:41-25:04
27 (1) Chloe Castree 4:48-0:27-12:49-0:16-6:52-25:14
28 (5) Keiran Smith 5:43-0:21-13:48-0:22-6:13-26:29
29 (5) Liana Medeiros 4:52-0:23-14:41-0:20-6:12-26:29
30 (19) Moses Simmons 5:56-0:31-12:39-0:28-7:44-27:19
31 (20) Savio Wilson 4:54-0:25-14:09-0:21-7:29-27:20
32 (6) Alexander Luckham 4:41-0:34-20:45-0:22-5:28-31:52
33 (21) Aaron Wales 4:41-0:26-29:04-0:19-5:54-40:26
Junior Mountain Biking (7 to 10)
1 (1) Blake Oliveira 4:24-0:25-10:44-0:20-5:29-21:24
2 (1) Lindsay Smith 4:27-0:28-12:36-0:26-5:28-23:27
3 (2) Harlan Watson-Brown 4:35-0:30-12:28-0:27-5:26-23:27
4 (3) Manning Smith 4:43-1:05-12:44-0:45-6:34-25:54
5 (4) Dylan Thomas 4:52-0:32-15:48-0:41-5:31-27:26
6 (5) Nicholas Hands 6:12-0:26-13:26-0:27-10:07-30:41
7 (2) Eva Booth 6:13-0:41-23:13-0:43-7:26-38:19
Junior Duathlon (11 to 14)
1 (1) Zion Dowling 7:29-0:16-15:45-0:14-8:31-32:17
2 (2) Alex Pilgrim 7:24-0:18-16:24-0:24-7:59-32:31
3 (1) Robin Horsfield 8:00-0:23-16:17-0:25-9:09-34:16
4 (3) Max De Ste Croix 7:26-0:18-17:38-0:10-9:02-34:34
5 (4) Malik Joell 7:29-0:29-17:35-0:14-8:59-34:48
6 (1) Alyssa Rowse 8:18-0:17-16:27-0:17-9:34-34:55
7 (5) Z'Dao Dill 7:58-0:24-17:15-0:23-9:11-35:11
8 (2) Laura Hope 7:56-0:23-17:34-0:22-10:19-36:36
9 (3) Rebecca Harrison 8:08-0:28-17:32-0:15-11:25-37:51
10 (6) Ross Cooper 8:21-0:15-19:36-0:13-10:09-38:37
11 (1) Aaliyah Simons 8:55-0:19-19:26-0:18-11:22-40:21
12 (7) Alex Araujo 8:53-0:22-19:23-0:23-13:30-42:33
Try a Tri
1 (1) Calvert Lee 3:34-0:50-15:55-0:12-8:33-29:06
2 (1) Howard Williams 3:46-1:02-14:48-0:40-9:39-29:58
3 (2) Joel Matthews 3:36-1:20-15:53-0:16-9:08-30:14
4 (2) Edward Fisher 4:21-0:41-16:46-0:21-9:03-31:14
5 (3) Dnarte Lima 5:18-1:24-15:03-0:51-10:18-32:55
6 (3) David Hope 3:37-0:36-17:17-0:19-11:30-33:21
7 (1) Deborah Pharoah-Williams 3:32-1:04-17:25-0:24-10:53-33:21
8 (1) Meredith Bondy 3:52-0:57-17:32-1:02-11:04-34:30
9 (4) Fabio Oliveira 3:14-1:40-17:18-0:24-12:09-34:48
10 (2) Elizabeth Deacon 3:48-0:41-19:27-0:19-10:31-34:49
11 (5) Paul Hayward 3:55-1:30-18:34-0:19-10:33-34:52
12 (2) Carole Collard 3:19-1:18-19:21-0:16-11:40-35:55
13 (4) Alfred Simmons 4:42-1:17-19:16-0:33-10:09-35:58
14 (3) Heather Roque 5:02-1:10-16:34-0:57-12:22-36:07
15 (3) Beverly McPhee 4:05-0:54-19:20-0:26-11:41-36:27
16 (4) Nancy Stevens 3:26-0:59-19:54-0:17-11:49-36:28
17 (5) Judith Howe Tucker 3:47-0:58-19:38-0:21-11:49-36:35
18 (6) Dodi Mason 3:43-1:20-19:55-1:09-11:05-37:14
19 (6) Lamont Stone 5:03-1:37-19:44-0:21-11:57-38:44
20 (5) Damany Phifer 3:59-1:27-21:47-0:25-11:22-39:01
21 (4) Natalie Dyrli 3:01-0:47-23:00-0:16-12:32-39:37
22 (5) Chantelle Kucharik 4:37-0:55-20:45-0:22-13:59-40:40
23 (6) Donovin Seymour 5:05-0:51-20:19-0:15-14:46-41:20
24 (6) Maria De Los An Alvarez 4:39-1:41-26:09-0:23-14:05-47:00

Defending champion Tyler Butterfield cruised to victory in the Tokio Millennium Re Triathlon this morning.

As expected Butterfield, who also won last month’s May 24 Marathon Derby, claimed top honours, finishing in a time of 59 minutes and 37 seconds.

Jonathan Herring came second in 1:02.00 finishing ahead of Winter Olympian Tucker Murphy who posted a time of 1:03.25.

The course consisted of a 750 metre swim, 20km bike ride and 5km run.

In a strange twist to the race, Butterfield was pipped to finish line by his older brother Spencer who was competing in the Corporate Division of the event.

Professional triathlete Butterfield, who is sponsored by Tokio Millennium Re, said: "It was a lot of fun out there today, it’s always great to come back and compete at home, giving the sponsors a show as they support me all the time.

“Today was hotter than most of the other days this week so it was more about maintaining a steady pace and keeping the body full of electrolytes for hydration and all that good stuff.”

When asked about his sibling battle with Spencer during a sprint finish to the race, Butterfield said: “It’s funny because I didn’t know exactly where he was until we were next to each other we both decided to give it a go in the run-in.

“Spencer has always been a faster sprinter than me but today I felt it could be done, that the little guy could do what he has never done before and beat the bigger guy. That didn’t happen but it was still great fun nonetheless.”

Veteran triathlete Karen Smith claimed the women’s title in a time of 1:07.38. She finished ninth overall.

Smith said: “The day was wonderful, I wanted to save some energy for the run because I knew the conditions would be tough. It was getting warmer and I was making sure I had the energy to finish strong and I was able to do that.

The Senior Team Male event was won by B&VTeam in a time of 1:00.37. Team Hiscox claimed the female race in 1:22.22, while Madison Digicel won the mixed event (1:02.47).

The Try-a-Tri Division race, featuring a 200m swim, 8km bike and 2km run, was won by Calvert Lee who covered the course in 29 minutes and six seconds.

In the Schools’ Duathlon, Saltus White (28:29) finished ahead of Saltus Red (30:09) and Bermuda Institute (30:38) for top honours. Berkeley Institute won the Schools’ Triathlon.

In the Junior Triathlon Mountain Bike Division, Blake Oliveira posted a time of 21 minutes and 24 seconds, followed by Lindsay Smith who crossed the line in 23 minutes and 27 seconds.

Nicholas Pilgrim won the Junior Triathlon in a time of 17 minutes and 13 seconds, while Zion Dowling won the Junior Duathlon finishing in 32 minutes and 17 seconds.

You must be registered or signed-in to post comment or to vote.

Published Jun 10, 2013 at 8:00 am (Updated Jun 10, 2013 at 8:21 am)

Butterfield claims top honours in Tokio Triathlon

What you
Need to
Know
1. For a smooth experience with our commenting system we recommend that you use Internet Explorer 10 or higher, Firefox or Chrome Browsers. Additionally please clear both your browser's cache and cookies - How do I clear my cache and cookies?
2. Please respect the use of this community forum and its users.
3. Any poster that insults, threatens or verbally abuses another member, uses defamatory language, or deliberately disrupts discussions will be banned.
4. Users who violate the Terms of Service or any commenting rules will be banned.
5. Please stay on topic. "Trolling" to incite emotional responses and disrupt conversations will be deleted.
6. To understand further what is and isn't allowed and the actions we may take, please read our Terms of Service
7. To report breaches of the Terms of Service use the flag icon

  • Take Our Poll

    • What was the biggest shock of Election 17?
    • PLP 24 OBA 12
    • 41%
    • Famous over Richards
    • 40%
    • Lister's 'miracle' against Sousa
    • 8%
    • Peets running Dunkley close
    • 3%
    • Cox's 41 votes in C14
    • 8%
    • Total Votes: 5504
    • Poll Archive

    Today's Obituaries